Video

 
Tomáš Kellner, GE Reports: Nejúspěšnější časopis na světě
V reakci na krizovou situaci vytvořila společnost General Electric online zpravodaj "GE Reports". Tento zpravodaj v současné době vychází denně a má statisíce čtenářů. Je odbornou platformou věnující se všem oborům, v nichž GE působí. Počáteční úsilí o získání zajímavých článků se postupem času přeměnilo na výběr ze stovek přispěvatelů. Obsah dnes tvoří široká komunita specialistů z partnerských firem, která seznamuje čtenáře se zajímavými řešeními navazujícími na technologie GE. Interní pracovníci jsou školeni v novinářském umění, což pomáhá držet vysoký standard a nejzajímavější příspěvky jsou pak vydávány v tištěné podobě.

 
Petra Mašínová, NEWTON Media: Mediální inteligence v dashboardu
Hranice mezi vydavateli a čtenáři se rychle ztrácí, a tak obsah na internetu určuje atraktivita témat a skutečná znalost, aniž by se musela scházet redakční rada a dlouze diskutovat, co zveřejnit. Zajímavou novinkou je zrod amerických firem, které se zabývají evaluací informací publikovaných na sociálních sítích. Prosévání hlušiny při hledání informačních cenin je určitě hodnotou, kterou uvítají nejen velké korporace. Newton Media obohatila svět mediálních analýz o novou aplikaci, která integruje v jednom prostředí tradiční i moderní média. Brzy se pak specialisté dočkají i analýz sledovanosti videopříspěvků na youtube.com.

 
Patrik Schober, PRAM Consulting: Periskopem
V digitální éře může odezva v médiích přijít i velmi rychle. Pozornost je potřeba věnovat příběhu, který zaujme. Nalezení společenského kontextu, který vyvolá pozornost blogerů a jejich komunit. Při práci s technologiemi a atraktivními výrobky, jako jsou televizory se spolupracuje snadno. Motivace blogerů by neměla být materiální, aby kouzlo nezávislého originálního úsudku u čtenářů nevyprchalo. Dostatečně motivující je "duchovní potrava" v podobě možnosti otestovat výrobek mezi prvními, dát nahlédnout do vývojového centra nebo mluvit se zástupci firmy. Péče o vztah s nejvlivnějšími a nejaktivnějšími tvůrci na internetu se řadí mezi zásadní úkoly PR specialistů.

 
Pavlína Rieselová, Ewing Group: každý názor se počítá
"Každý názor se počítá" je zcela nový fenomén v současném internetovém PR. Zatímco v papíru byl jednotlivec zcela ztracen a jeho hlas zanikl, v sociálních sítích může během minut způsobit nebývalý poprask. Terén pro práci agentur je díky nonstop dění dokonale nepřehledný a složitě uchopitelný. Přináší stále nové otázky a málo odpovědí: Jaký je význam lajků pro budování značky? Jaký dopad mají pro obchodní aktivitu? Má smysl se hnát za spontánním klikem? Doporučit klientovi optimální rozvrstvení energie na internetu se stále více podobá loterii či honu na motýly. Zdá se, že doba je v PR nakloněna specializovaným týmům jako nikdy dříve.

 
Rostislav Starý, PR.Konektor: Brandové kanály na vzestupu
Video je v kurzu a přitahuje stále více pozornost velké části uživatelů internetu. "Brandové" kanály dokáží zaujmout pozornost na mnohem delší dobu a otevírají tak dveře široké paletě návazných aktivit oproti standardní inzerci. Je možné zkoumat poptávku, testovat cenovou citlivost, sondovat spokojenost s výrobkem či nákupním procesem, hledat náměty a konkurenční produkty. Nové technologie podporující publikování videa přímo z chytrých mobilů přinesou na internet další kvantum pohyblivého obsahu. Sdělení názoru, nebo zážitku videem bude brzy další součástí komunikace na sociálních sítích. Neochotné servírky se mají na co těšit.

 
Petra Mašínová, NEWTON Media: Život v tempu SMS
Na zrychlující se tempo si snažíme (někdy zcela marně) zvyknout. Život on-line vytváří prostředí změn v bezprecedentním rytmu. Hektičnost doby ilustrují i sociální sítě. Zkracují se články, vzkazy a zmenšuje se hloubka sdělení. Položme si možná častěji otázku, jestli přece jen nepřehlížíme podstatné věci, pokud naše pozornost skáče mezi zprávami tweetových délek a rychle běží za dalším informačním pokušením.

 
Jan Kučmáš, APRA: Opavie, VW – Není jiné cesty, než se stavět krizi čelem
Základní pravidlo krizové komunikace "stavět se k průšvihu čelem" je teoreticky všem jasné. Správná a rychlá reakce může pověst značky i posílit. Přesto se v praxi i velkým firmám naplnit tento princip často nedaří a zbytečně u klientů ztrácejí body. Příkladem je nedávný příběh Opavie s původem výrobků a zcela otevřeně nekomunikuje ani Volkswagen v aktuální kauze.

 
Pavlína Louženská, ZOOT: Vítězka prezentační soutěže RICPIC
Vítězka prezentační soutěže RICPIC srší sympatickou energií a dává nahlédnout do kuchyně PR strategie jednoho z nejúspěšnějších českých eshopů: ZOOT. I přes digitální podobu byznysu patří mezi klíčovou PR aktivitu papírový časopis vydávaný v nákladu 110tis. výtisků, který si nazadá s nejúspěšnějšími lifestylovými magazíny. Důležitou strategickou platformou firmy je i CSR portál zoot.cz/dobro, kde dostávají prostor neziskové organizace, které ZOOT podporuje. Dynamika meziročního růstu na úrovni 300 % je jasným dokladem, že tato strategie funguje výborně.

 
Jan Kučmáš, APRA: Křižovatka PR agentur
Prezident Asociace PR agentur vidí současný trh s PR službami jako přelomový okamžik. I přes řadu kvalitních dodavatelů je dynamika tohoto trhu poměrně vlažná. Stojí za úvahu, co je příčinou jevu, kdy si firmy budují vlastní oddělení a řeší tuto oblast interně místo najímání externích specialistů. Málokterý obor prošel v uplynulých letech tolika změnami a musel absorbovat tolik novinek jako je právě PR. Od vztahů s novináři se specializace dostává na tenký led vytváření vztahů s internetovými komunitami, blogery, amatéry s tisícovkami fanoušků. Přesvědčit klienty, že se agentura i v těchto vodách pohybuje jistě a umí přinést hmatatelnou hodnotu, je velká výzva a pro růst celé branže klíčová otázka.

 
Atmosféra akce
7. ročník konference pro profesionály PR je za námi. Přestože se PR Summit uskutečnil letos již po sedmé, řada momentů a okamžiků se uskutečnila poprvé: • Poprvé v historii Summitu se PR komunita setkala v majestátním Žofínském sále, ve kterém se odehrála řada historických okamžiků • Poprvé v historii se v odborném celodenním programu vystřídalo více než 30 osobností v roli řečníků, moderátorů či diskutujících • Poprvé v historii měl odborný program 3 souběžné diskusní sekce • A poprvé v historii se na PR Summitu setkaly tři stovky účastníků. Historický rekord padl.